Co to jest Amazon web service

server-1235959_640 (1).jpg, May 2021

Wszystko co musisz wiedzieć o amazon web services

Na pewno niejednokrotniewielerazy słyszałeś o stronie Amazon. Choć sama nazwa wydaje się być popularna, nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że obecnie jest to jedna z największych korporacji, która zajmuje się nie tylko sprzedażą książek oraz innych tego typu przedmiotów, ale przede jest dostawcą chmury obliczeniowej. Co ciekawe, pomysłodawca Amazon, obecnie jest określany jako jeden z najbogatszych ludzi na świecie, a jego była żonapartnerka po rozwodzie z nim otrzymała taką ilość pieniędzygotówki, że sama znalazłasię na liście najbogatszych kobiet. Jeśli zatem jesteś zainteresowany tym tematem lub po prostu chcesz dowiedzieć się więcej, zachęcamy do dalszej lektury. 

Geneza Amazon?

Po krótkim wstępie, łatwo można się domyślić, że pomysłodawcą Amazona był naturalnie Jeff Bezos. Zanim rozpoczął pracę nad własnym biznesem, pracował jako wiceprezes w jednej z firm na Wall Street. W 1994 roku, zrezygnował z tej pracyi postanowił otworzyć księgarnie internetową. Księgarnia otrzymała nazwę Amazon, a inspiracją dla Bezowa była sama Amazonka, czyli największa rzeka na świecie. Niektórzy mówią, że Jeff pragnął, by jego firma stała się największym biznesem tego typu i właśnie stądnadał jej tak wyszukanąnazwę, jednak są to niepotwierdzone informacje. Cały fenomen biznesu Jeffa Bezosa opierałsię przede wszystkim na tym, że jego księgarnia internetowa oferowała dużo więcej pozycji. Klienci mogli uzyskać dowolną książkę, nawet w bardzo dużym nakładzie, ponieważ była to księgarnia online i nie ograniczały jej lokal. Jak się szybko wydało, pomysł Bezosa był perfekcyjny, a obecnie Amazon jest jedną z największych firm, która oferuje nie tylko sprzedaż książek, ale również innych rzeczy, a także różnego rodzaju usługi, w tym Amazon Web Services.  

Co to jest AWS?

AWS czyli skrót od Amazon Web Services to Chmura obliczeniowa. W dużym przybliżeniu jest to system, który miał pomóc Amazonowi podczas bardzo dużego natłoku klientów. Jak wiadomo, Amazon dośćszybko zyskał na popularności, a jego oprogramowanie nie nadążało za tak dużą ilością zamówień.Podczas tworzenia strony nikt nie brał pod uwagę tego, że wkrótce może się ona aż tak rozrosnąć. grupa specjalistów postanowił wymyślić rozwiązanie, dzięki któremu strona zostanie uporządkowana. Właśnie wtedy wpadli na rozwiązanie stworzenia jednej strony, która bazowałaby na tym, że każdy miałby dostęp do tego co zrobił inny człowiek. Pomysł okazał się być na tyle dobry, że cloud (chmurę) postanowiono przekazaćtakże innym klientom. Właśnie w ten sposób w 2006 roku powstał Amazon Web Services. 

Jakie korzyści płyną z AWS?

Przede wszystkim należy podkreślić, że choć obecnie dla wielu ludzi używanie clouda wydaje się być niemal oczywiste to w 2006 roku, była to pierwsza tego typu inicjatywa. Użytkownicy mogli otrzymać dostęp do klastra komputerowego obsługiwanego z poziomu przeglądarki. Dostęp był oczywiście nieograniczony (co oznacza, że można było z niego korzystać 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, przez 365 dni w roku). Największymplusem tej opcji było oczywiście to, że koszta była pobierana wyłącznie za zużyte zasoby. 

Co to znaczy Amazon s3 oraz ec2?

O ile o samym AWS dużo ludzi mogło kiedyś przeczytać, tak o wyżej wymienionych s3 i ec2 może być trudno. Postaramy się szybko wytłumaczyć Ci o co chodzi z tym dziwnym nazewnictwem. Otóż Amazon S3 czyli Amazon Simple Storage Service to system, który pozwala na przechowywanie cloudzie. Używając clouda możesz mieć dostęp do swoich informacji z dowolnego miejsca na ziemi. Co ciekawe, wielkość plików może wynosić nawet od 1 b do nawet 5 terabajtów. Jeśli chodzi jednak o Amazon EC2  (Amazon Elastic Compute Cloud) to jest to program, który jest odpowiedzialny za moc obliczeniową w chmurze. Teraz, gdy już znasz podstawowe zastosowanie programów, możemy przejść do tego czym jest AWS lambda. AWS lambda to strona która zostałazałożona w 2014 roku i ma na celu ułatwienie zarządzania nowoczesnymi aplikacjami działającymi na wszystkich urządzeniach. 

Add ping

Trackback URL : https://sitpnig.sanok.pl/index.php?trackback/20

Page top